Учешће на догађају „Конференција о реформама пореза у здравству – изазови и научене лекције“
Канцеларија Свјетске банке у Бечу организовала је дводневну конференцију (24—25. 06. 2024) на којој су истраживачи презентовали своја истраживања и размијенили искуства из области опорезивања у здравству. У фокусу конференције је било опорезивање дувана, алкохола и шећерно-заслађених напитака, а учествовали су и креатори економских политика. Суорганизатори конференције су били Бечки институт за међународне економске студије (Vienna Institute for International Economic Studies) и Блумбергова школа јавног здравља Џонс Хопкинс (Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health) са којима Економски факултет сарађује на пројекту „Убрзавање напретка у опорезивању дувана и дуванских производа у земљама са ниским и средњим дохотком“. Главни истраживач са Економског факултета Универзитета у Бањој Луци на поменутом пројекту, проф. др Драган Глигорић, на конференцији је презентовао студију „Мјерење економског трошка коришћења дувана – искуства Босне и Херцеговине“.
Током 25. и 26. 06. одржани су и састанци на Бечком институту за међународне економске студије, на којима је проф. др Драган Глигорић изложио искуства у досадашњој имплементацији пројекта (који се реализује од 2018. године), те презентовао резултате у вези са економским аспектима употребе дувана у БиХ, као и изазове у имплементацији строжих политика контроле дувана у БиХ, земљи која се убраја у свјетски врх у погледу учешћа пушача у укупној популацији (преваленцији ка пупшењу).
Објављено 03.07.2024. у 15:17 часова
Обиљежен Свјетски дан без дувана 2024.
Пројектни тим Економског факултета Универзитета у Бањој Луци, ангажован на пројекту „Убрзавање напретка у опорезивању дувана и дуванских производа у земљама са ниским и средњим дохотком“ који се спроводи у сарадњи са Блумберг филантропијама, Тобакономикс програмом и Универзитетом Џонс Хопкинс (САД), обиљежио је и ове године Свјетски дан без дувана, 31. мај. Обиљежавање овог важног датума у борби против пушења одржано је у Олимпијском музеју у Сарајеву кроз тематску дискусију на тему „Имплементације политика контроле дувана у БиХ“. Догађају је присуствовао велики број стејкхолдера из владиног и невладиног сектора, те других заинтересованих страна из области контроле дувана.
Тематска дискусија је била прилика за одржавање два тематска панела:
- Напредак политика контроле дувана у БиХ
- Акцизна политика на дуван и ратификација протокола о елиминацији илегалне трговине дуваном
Испред пројектног тима Економског факултета Универзитета у Бањој Луци, као суорганизатора догађаја, вођа истраживачког тима проф. др Драган Глигорић је присутнима представио и резултате вишегодишњих студија које је спровео Економски факултет у овом домену. Приказани су резултати студија о економском трошку пушења за БиХ, као и закључци најновијег истраживања о факторима који утичу на иницијацију пушења међу младима. Догађај је био прилика да се још једном подцрта значај пореских политика као једног од кључних алата у борби за смањење преваленције и интензитета пушења.
На поменута два панела, осим домаћих и организација и институција учествовали су и представници Свјетске здравствене организације, те ЕУ делегације у БиХ.
Догађај је организован у сарадњи са удружењем ПРОИ и Швицарском агенцијом за развој и сарадњу (СДЦ).
Универзитет у Бањој Луци (УБЛ), БиХ, је дио регионалне мреже истраживача опорезивања дувана у југоисточној Европи. УБЛ је радио у сарадњи са Тобакономикс програмом, сада базираним на Универзитету Џонс Хопкинс (JHU) (претходно на Универзитету Илиној у Чикагу, UIC) на спровођењу економских истраживања о опорезивању дувана у БиХ. Универзитет Џонс Хопкинс је партнер Блумберг иницијативе за смањење употребе дувана. Ставови изнесени у овом докумету не могу се приписати, нити представљају, ставове JHU, UIC или Блумберг филантропија.
Објављено 04.06.2024. у 15:48 часова
Истраживачки тим са Економског факултета Универзитета у Бањој Луци учествовао на међународној конференцији о опорезивању дувана
Представници истраживачког тима са Економског факултета Универзитета у Бањој Луци, проф. др Драган Глигорић и доц. др Зоран Боровић, присуствовали су значајној међународној конференцији о опорезивању дувана којa је одржана од 14. до 16. новембра у Истанбулу (Турска). Овај догађај окупио је стручњаке и представнике различитих организација из цијеле Европе и Азије, посвећене дискусији о напретку у области опорезивања и контроле дувана.
На конференцији су представници тима имали прилику да презентују резултате двије студије. Прва студија, под називом "Ефекти политика контроле дувана и цијена цигарета на иницијацију пушења међу младима у Босни и Херцеговини," коју је представио проф. др Драган Глигорић, пружа детаљну анализу детерминанти које утичу на иницијацију пушења код младих људи у Босни и Херцеговини, а резултати студије су значајни како за разумијевање динамике и навика у конзумацији дувана међу младима у Босни и Херцеговини, тако и за креирање ефикасних стратегија у домену политике контроле дувана. Друго истраживање, које је презентовао доц. др Зоран Боровић, под називом "Моделирање акциза на дуван у Босни и Херцеговини", бави се анализом утицаја раста акциза на потрошњу цигарета, фискалне приходе те смртност пушача. Анализе показују да значајан раст акциза смањује иницијацују пушења код младих, конзумацију цигарета и број умрлих, док, с друге стране, повећава фисклане приходе.
Поред истраживања које је спровео истраживачки тим који чине Драган Глигорић, Зоран Боровић, Никола Видовић, Владана Ритан и руководитељка пројекта Анђела Пепић, представници тима су у Истанбулу одржали и презентацију истраживања на тему "Анализа детерминанти пореске евазије и избјегавања пореза са фокусом на прекограничну трговину."
Конференција je одржана у организацији Универзитета Илиној из Чикага и окупила је 35 учесника из 17 различитих земаља. Учешће представника тима са Економског факултета Универзитета у Бањој Луци на овом важном међународном форуму истиче посвећеност доприносу глобалној дискусији у пољу политика контроле дувана и позиционира нашу институцију у сами врх истраживања у овој области.
Објављено 23.11.2023. у 11:07 часова
Одржана међународна конференција о контроли дувана
Међународна конференција под називом "Контрола дувана за друштво без дувана: пресјеци политика опорезивања дувана и јавног здравља" одржана је 24. и 25. октобра 2023. године у хотелу Courtyard by Marriott у Бањој Луци. Конференцију је организовао Економски факултет Универзитета у Бањој Луци у оквиру пројекта "Убрзавање напретка у опорезивању дувана и дуванских производа у земљама са ниским и средњим дохотком" уз финансијску подршку Блумберг фондације (САД) путем Универзитета Илиноис из Чикага као кровне организације.
Конференција је окупила 44 учесника, првенствено стручњаке из области истраживања о социоекономским и другим утицајима опорезивања дувана као једне од најважнијих мјера контроле дувана, али и креаторе политика, те активисте у овој области из различитих земаља, укључујући: Аустрију, Албанију, Босну и Херцеговину, Бугарску, Црну Гору, Румунију, Сједињене Америчке Државе, Сјеверну Македонију, Словачку и Србију. Циљ конференције је презентација резултата досадашњих истраживања, те подстицање дијалога и размјене искуства између истраживача, креатора политика, доносиоца одлука, као и активиста у области контроле дувана. С тим у вези, овај скуп представљао је платформу за размјену знања и искустава међу различитим актерима, што ће у резултирати унапређенјем сарадње и допринијети креирању и спровођењу ефикаснијих политика контроле дувана.
Конференцију су отворили пригодним уводним обраћањима декан Економског факултета, проф. др Миленко Крајишник, као и директор Управе за индиректно опорезивање Босне и Херцеговине, господин Зоран Тегелтија, и представница Свјетске здравствене организације у Босни и Херцеговини, Лејла Беглеровић у име Ервина Кормана, шефа мисије у БиХ. Након тога је господин Џефри Дроуп испред Универзитета Илиноис из Чикага, представио напоре истраживачких тимова на глобалном нивоу да кроз квалитетна истраживања и препоруке допринесу убрзању напретка у опорезивању дувана. Током два дана трајања конференције, приказани су резултати истраживања у раније поменутим земљама, а који су се базирали на област моделирања утицаја опорезивања дувана на јавне приходе и јавно здравство, те утицај на смањење преваленције пушења нарочито међу популацијом младих, као и правним и институционалним оквиром неопходним за адекватније политике контроле дувана укључујући и опорезивање. Истраживачи Економског факултета Универзитета у Бањој Луци, проф. др Драган Глигорић и доц. др Зоран Боровић су представили резултате двије истраживачке студије од којих је једна у фокусу имала моделирање утицаја повећања акциза на дуван на јавне приходе и јавно здравство, а друга ефекте политика контроле дувана и цијене дувана на иницијацију пушења међу младима у Босни и Херцеговини.
Објављено 26.10.2023. у 11:19 часова
Одржан округли сто „Друштво без дувана: политике опорезивања и јавно здравље“
На Свјетски дан без дуванског дима у сали Ректората Универзитета у Бањој Луци одржан је округли сто на тему „Друштво без дувана: политике опорезивања и јавно здравље“. Округли сто био је прилика за презентацију претходних резултата истраживања тима са Економског факултета Универзитета у Бањој Луци из области опорезивања дуванских производа, као и економских трошкова пушења у БиХ. Истраживања се спроводе од 2018. у партнерству са Универзитетом Илиноис у Чикагу, САД.
Поред приказа резултата, округли сто је окупио различите стејкхолдере из области контроле дуванских производа и борбе против пушења, како са економског, тако и са здравственог аспекта ове болести зависности. Учешће су узели представници Комитета за међународну размјену студената медицине Републике Српске - SaMSIC, који су одржали излагање о здравственим посљедицама пушења, као и представница Министарства здравља и социјалне заштите Републике Српске, Сара Дојчиновић, те представница Института за јавно здравство Републике Српске, др Душанка Данојевић. У виртуелном формату догађају се прикључио и представник Свјетске здравствене организације Едвин Кормен, који је представио позицију ове међународне организације у области контроле пушења, те представница ЕУ делегације у БиХ, Миа Радовановић.
Учесници су током дискусије изнијели више приједлога за смањење преваленције пушења у БиХ, која је једна од водећих земаља у свијету у овој негативној статистици, при чему су своје ставове и приједлоге изнијели и представници Фискалног савјета Републике Српске, као и Јасмина Чекрић испред организације ПРОИ, која се бави заговарањем ограничења употребе дуванских производа у БиХ. Округли сто био је прилика да се на Свјетски дан без дуванског дима пошаље порука о штетности дувана и дуванских производа, као и начинима борбе против конзумације истих, како би се утицало на свијест о овом изузетно распрострањеном проблему у земљи.
Објављено 31.05.2023. у 15:24 часова